th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> Yatırımcıların Girişimcilerde Aradığı Özellikler - Girişimci Fikir
Loading...

Yatırımcıların Girişimcilerde Aradığı Özellikler

Bir dönem kendi işini kurmak ve melek yatırımcıdan yatırım almak için uzun çabalar  sarf etmiş biri olarak sizlere  yaşadığım deneyimlerden bahsetmek istiyorum.Yatırımcılardan destek almak  imkansız değil fakat  dikkat  edilmesi gereken noktaları sizler için aşağıda belirteceğim.

Yatırım peşindeki pek çok girişimci görüşmelerden eli boş dönüyor. Çünkü reddedilmek girişimcilik dünyasının doğasında var. Girişimcilik ekosistemi büyüdükçe ve alternatifler arttıkça yatırımcılar daha fazla “hayır” diyor. Yatırımcıların karar vermeden önce, girişiminizin finansal yönünden ekibin kişiliğine kadar pek çok konuyu değerlendirdiğinden şüpheniz olmasın. O kadar çok kriter var ki, yatırım almayı artık imkânsız olarak görüyor olabilirsiniz. 

Yatırımcılarla görüşürken, girişimcilerin genellikle kendilerini ve iş modellerini anlatmak için kısıtlı bir süresi oluyor. Bu sebeple yaptığınız işi karşınızdakinin kolay bir şekilde kavrayabilmesi gerekli. Mümkün olan en sade ve basit şekilde yaptığınız işi yatırımcılara anlatabilmelisiniz. Albert Einstein: “Eğer basit bir şekilde anlatamıyorsan, o konuyu iyi anlamamışsın demektir” diyerek aslında her şeyin basit bir şekilde açıklanabileceğini ortaya koyuyor. Bu sebeple yaptığınız işi çok basit bir şekilde anlatabilmeniz, konuya ne kadar hakim olduğunuzu da ortaya koyar.

Eğer yatırımcılar iş modeliniz hakkında daha fazla fikir sahibi olmak isterlerse zaten size sorular yönelterek bu dileklerini iletirler.

Bunun yanı sıra girişimciler bu kısıtlı sürede hangi başlıklara değinecekleri konusunda da sıkıntı yaşayabiliyor. Bu nedenle kısa ve öz dahi olsa yaptığınız işi iyi anlatmanız, yatırımcıların kafalarındaki soru işaretlerinin azalmasına yardımcı olacak. Aksi takdirde havada kalan ve yapılan işi açık bir şekilde ortaya koymayan bir sunumun geri dönüşü pek olumlu olmayabilir.

1 – Samimiyet

Öncelikle, sermayeyi ellerinden almak isteyen bir üç kağıtçı gibi görünürseniz yatırımcıları anında kaybedersiniz. Yatırımcılar varlıklı ve ilgili insanlardır ve şu zamana kadar en iyi dolandırıcılardan bazılarıyla karşılaşmışlardır. Kandırıldıklarını veya kendinizi olmadığınız biri gibi gösterdiğinizi hissederlerse itibarınız anında yerle bir olur.

Bir şeylerin üstünü kapatmaya çalışmak yerine, eksiklerinizden ve endişelerinizden bazılarını dürüst bir şekilde kabul edin ve başka bir kişiliğe bürünmektense gerçek benliğinizle hareket edin. Doğrusunu söylemek gerekirse, yatırımcılar dedektör gibi olduğundan bütün etkileşimlerinizin samimi ve dürüst olması gerekir.

2 – Karizma

Karizma birden çok tanımı olan soyut bir niteliktir ancak özünde diğer insanları etkileyen cazibe veya beğenilebilirlik seviyesidir. İlk başlarda, beğenilebilirliği bir işi idare etmenin ana unsuru olarak görmeyebilirsiniz. Ancak girişimciler ilk müşterileri etkilemek zorundadırlar. Bunu yapmak için de karizmatik olmaları gerekir. Yatırımcılar da bunu görmek isterler.

3 – Tutku

Yatırımcı toplantısına girdiğinizde monoton bir sesle sadece rakamlardan bahsederek yatırımcıları etkileyebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ancak fikrinizden bahsederken coşkunuzu göstermelisiniz.

4 – Alçakgönüllülük

Girişimcilerin birçok nedenle alçakgönüllü olması gerekir.

Öncelikle, diğerlerinin fikirlerini dinlemek için hevesli olmak zorundadırlar. Girişimci olarak, bilmediğiniz şeyler olacaktır ve hatalar yapacaksınızdır. Diğerlerini dinleyecek kadar alçakgönüllü olmanız işlerinizin ilerlemesini kolaylaştırır.

İkincisi, her şeyin mükemmel olamayacağını anlamanız gerekir. Alçakgönüllü girişimciler hataların ve gizli tuzakların ortaya çıkacağını bilirler ve fikirlerinin bir gecede başarılı olamayacağının farkındadırlar. Alçakgönüllülük kriz durumlarında daha mantıklı kararlar alınmasını sağlar.

5 – Hırs

Son olarak, yatırımcıların gözünde girişimcilerin hırslı ve başarıya aç olması gerekir. Yatırımcılar kendilerine daha çok para kazandıracak fırsatları kovalarlar. Bu nedenle yatırım yaptıkları işletme sahiplerinin onlara para kazandırmak istediğini görmek isterler.

Hırslı insanlar hedefler belirlerler ve problemlerle karşı daha dirençlidirler. Aynı zamanda gelecek odaklıdırlar. Bu sayede günlük faaliyetlerle ilgilenmektense uzun vadeli kararlar vermeye odaklanırlar. Başarıyı yakalamak için başarılı olmayı istemek zorundasınız.

Açıkçası, kişiliğinizi bir anda değiştirmeniz zordur ve olmadığınız biri gibi davranmak istemezsiniz. Ancak titiz değerlendirmelerle ve elinizden geleni yaparak işiniz için uygun olan kişilik özelliklerini sergileyebilirsiniz.

Girişimci olarak değerinizi kanıtlamak için geçmiş deneyimlerinizden bahsedin ve aradıkları insanın siz olduğunu gösterin.

melek yatırımcı ile ilgili görsel sonucu

Bunları da beğenebilirsin

Yorum yok

Cevap bırakın