th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> Türkiye’de gıda atığının önüne geçmeye çalışan Fazla ile tanışın - Girişimci Fikir
Loading...

Türkiye’de gıda atığının önüne geçmeye çalışan Fazla ile tanışın

israf etme gıda ile ilgili görsel sonucu

Son yıllarda yaşanan en büyük problemlerden biri gıda atığı. İki başarılı girişimcinin ellerini taşın altına koyup kurdukları Fazla Gıda online platformu da iste tam bunu çözmeyi hedefliyor. Şirketler, Fazla Gıda üzerinden bağışları ve farklı seçeneklerle gıda atığını önleyebiliyorlar.                                  

Bu güzel girişimin hikayesini kendilerinden dinlemek için biz de onlarla bir röportaj yaptık.       Fazla Gıda: Öncelikle, “Gıda Atığı Nedir?” bunu belirterek başlayalım. Gıda atığı FAO’nun tanımına göre “İnsan tüketimi amacı ile üretilmiş olup insan tüketimi ile sonuçlanmayan gıda” olarak kabul edilmiş. Bu neden önemli derseniz maalesef ülkemizde bu kavram henüz doğru anlaşılmadığı için çözümü de doğru şekilde yapılamıyor diyebiliriz.                                                                                          

Türkiye’de Gıda Atığı konusunda bir veri eksikliği var, ancak en güncel bilgi ülkemizde yıllık gıda israfının 214 milyar TL değerinde olduğu yönünde. Burada en çarpıcı konu, şu ana kadar Fazla Gıda olarak bizim gözlemimizin bu israfın %40’ının insan tüketimine uygun ve yenebilir durumdaki gıdaların oluşturuyor olması. Ülke olarak baktığımızda ekmek en çok israf olan gıdalardan biri iken, taze meyve ve sebze toplamına baktığımızda ekmekten daha yüksek bir oranda israf ile karşılaşıyoruz. Dünya boyutunda gıda israfını bakarsak; 2 çarpıcı veri beni en başından beri oldukça etkiliyor. Öncelikle dünyada üretilen gıdaların 1/3’ü çöpe atılıyor. Bu çok büyük bir oran. Bu oran belli ürün gruplarında %50’lerin dahi üzerinde. İkinci bulgu ise gıda atığını bir ülke olarak varsaydığımızda ortaya çıkanlar. Eğer gıda atığı bir ülke olsa idi, Çin ve Amerika’dan sonra en yüksek CO2 salınımı yaratan ülke olurdu.                                                                                Gıda atığının birçok sebebi ve birçok çözümü var diyebiliriz. Biz gıda israfını önlemek ve kaçınılmaz atıkları ekonomiye kazandırmak amacı ile çıktığımız yolculukta farklı teknolojik çözümler ile atığı en aza indirmeyi hedefliyoruz ve kurduğumuz modelin başarılı olacağına inanıyoruz.                         Bugün aslında inancımızı bir kez daha artıran bir gün. Çünkü bugün ilk olarak Türkiye’nin en büyük süpermarket zincirlerinden biri ile Ataşehir Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğine 50 kg’lık sebze bağışı yaparak operasyona başlamış olduk. 1 mağazada 1 günde kurtardığımız 50 kg gıdanın yıl sonunda 300 tona ulaşmasını bekliyoruz.                        İlk çözümümüz olan gıda bağış platformunun akabinde gelecek yeni çözümlerimiz ile gıda atığı sorununu önümüzdeki 10 sene içinde en az %30 oranında azaltmayı hedefliyoruz.                               Ülkemizde Sosyal Girişim Kavramı henüz yeteri kadar olgunlaşmamış bir kavram; biz yola çıkarken gençlere ve girişimcilere örnek olmak, kuracağımız sosyal girişim ile hem çevreye, hem insanlara hem de ekonomiye fayda sağlayacak ölçeklenebilir bir girişim gerçekleştirmeyi hedefledik.               Bu yolda da Küresel Hedeflerden Açlığa Son ve İklim Eylemi hedeflerini kendimize hedef olarak koyduk. Süreç boyunca birçok kişi ve kurumun desteğini alarak bugün ilk bağış operasyonumuzu yapacak noktaya geldik. Bu süreçte Sabancı Üniversitesi Ön Kuluçka Merkezi SUCool, Impact Hub İstanbul, BÜMED gibi kurumların desteğini aldık.                                                                                  Ülkemizin önde gelen perakende firmaları projenin hayata geçmesi konusunda bizimle yakın bir çalışma içinde oldular ve bu destekleri gelecek için çok umut vadedici. Türkiye’de güzel günler göreceğiz. Yaklaşık 1 buçuk yıllık bir süre sonunda bugün ilk 50 kg’lık sebze bağışı bizim için oldukça anlamlı. Bu aynı zamanda ne kadar zor bir süreçten geçtiğimizi bir kez daha bize hatırlattı.

Migros ve CarrefourSA ilk iş ortakları olmuş. Pilot çalışma sonrası aktif olarak başladıkları operasyonları sonucunda 2 aylık bir süre içinde 30 ton’dan fazla gıda atığını önlemiş. Bu da oran da hizmet verdikleri noktalarda %70’lere varan bir atık azaltımına denk gelmektedir.

Hedefleri; gıda atığının “Gıda Geri Kazanım” hiyerarşisine uygun şekilde çevre ve topluma en yüksek fayda ile kazandırılmasını sağlarken, işletmelerin de finansal zararlarını azaltarak herkesin kazandığı bir model ortaya çıkarmak.

FazlaGıda’nın sistemine ücretsiz bir şekilde dahil olabilen bakanlıkça onaylı, tüzüğünde ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacı ile kurulduğu belirtilen ve uygun koşullarda gıda bankacılığı yapan dernekler ve vakıflar ise Gıda Bağış İlanları’nı inceleyebiliyor ve ihtiyaçları olan ilanlara başvurarak ürünleri teslim alabiliyorlar.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum yok

Cevap bırakın