th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> SU MARİNE YAT VE TEKNE SEKTÖRÜNDE FARK YARATIYOR - Girişimci Fikir
Loading...

SU MARİNE YAT VE TEKNE SEKTÖRÜNDE FARK YARATIYOR

su marine yat ile ilgili görsel sonucu

Mega ahşap yatlarıyla adından söz ettiren Su Marine İnşaa edilen mega yatların iç konforu tamamen tekne sahibinin isteğine göre yapılıyor. “İşadamları fabrika kurmak için CEO’larını gönderir. Tekne yaptırırken, bu kez CEO’lar değil, eşleri, çocukları ve iç mimarları ile birlikte Türkiye’ye gelir.”imza sahibi oluyorlar.Geçtiğimiz günlerde Tuzla’da Su Marine Tersanesi’ni ziyaret ettim. Hem yaptıkları tekneleri dolaştım, hem de yatçılık üzerine sohbet ettik. Su Marine, 2007 yılında Ahmet Kesgin, Ronald Grünberg, Timothy Grünberg ve Göksen Kerezlioğlu tarafından kuruluyor. Bu isimlerin hepsinin yatçılık geçmişi çok eskilere uzanıyor. Özellikle Ahmet Kesgin ve kardeşleri 40 yıldan bu yana ahşap tekne imalatında, sanatları ve ustalıklarıyla ön plana çıkmış isimler. İmal ettikleri teknelerin tasarımları da imzası uluslararası piyasada bilinen Osman Tanju Kalaycıoğlu’na ait. Yaptıkları teknelerin tümü lamine ahşap ve epoksi kaplı…  Ahşap tekne, hem ömür hem de konfor bakımından saç ve fiber teknelere göre büyük avantajlara sahip. Ahşap, nefes alıyor. Yazın serin, kışın sıcak oluyor.

Ünlü işadamlarının teknelerini de o yapıyor

Osman Tanju Kalaycıoğlu’nu bizim camia iyi tanır da yatçılık dünyası dışındaki kişilere yaptığı işlerin önemini kısaca şöyle anlatabilirim. Dünyanın sayılı mega yat sörveylerinden Don Patton’un, Billionaire Club’dan Flavio Billionaire’in, ünlü aktör Johnny Depp’in tekneleri hep Tanju Kalaycıoğlu imzasına sahip. Daha bana birçok ünlü işadamı saydı. Büyük teknelerin yanı sıra, Boğaz’da gördüğümüz çok sayıda ünlü işadamının geziden çok ulaşım amaçlı kullandığı 10-15 metre arası lobster türü tekneler de hep Kalaycıoğlu tasarımı. Bir kısmı Su Marine’de inşa edilmiş, bir kısmı Su Marine kurulmadan önce ama yine de Ahmet Kesgin tarafından yapılmış.

Esasında ben Tanju Kalaycıoğlu’nu çok daha önceden tanırım. Benim teknem rahmetli Vecdi Arduman ile Orhan Yumak tasarımı. Teknenin yapımının son üç ayında Vecdi Arduman beyefendi rahatsızlanıyor, teknenin salma ve son hesaplarını Tanju Kalaycıoğlu yapıyor. 22 yıldır o tekne ile deniz domuz demeden en sert havalarda bile çok güvenli dolaşıyoruz.

Ben gittiğimde, tersanede biri 33 metre, biri 36 metre olmak üzere iki yelkenli, biri de 28 metre klasik motor yat inşa halinde idi. 36 metrelik yelkenli ile 28 metrelik klasik motor yat bu sezon denize inecek. Dünyada 2008 yılında patlayan ekonomik krizin vurduğu sektörlerin başında mega yat inşa sektörü geliyor. Gerek dünyada gerek Türkiye’de bu sektördeki kriz henüz atlatılmış değil ama böyle bir dönemde Su Tersanesi’nde süper yat kategorisinde üç tekne inşasının sürmesi, yaptıkları işin kalitesini ve piyasadaki itibarlarını gösteriyor.

* Türk yatçıları anlamakta güçlük çekiyoruz. Avrupalı marka olmuş firmaların fabrikasyon standart teknelerinin yarı fiyatına, aynı kalitede daha konforlu ve daha lüksünü üstelik ahşap olarak yapıyoruz. Gidip o teknelerin plastik olanını alıyorlar.         El dokuması halı varken, daha yüksek fiyata makine halısı almaya benziyor bu iş…

* Türkiye’ye çok değişik sektörlerde yatırım yapan dolar milyarderi işadamları var. Bunlar bu yatırımları ve iş görüşmeleri için Türkiye’ye CEO’larını gönderiyor, kendileri gelmiyor. Ancak biz bu kişilere yat yapıyoruz. Bu kez CEO’ları değil, kendileri, eşleri, çocukları ve iç mimarları,

sanat danışmanları ile birlikte Türkiye’ye geliyorlar. Bizim sektörün en önemli farkı bu.

* Yat endüstrisinde, işçiliğin katma değeri çok yüksek. Sektörün en az yüzde 50’si kalifiye işçilik gerektiriyor. Kalifiye marangoz, kalifiye saç kaynakçısı, kalifiye elektrikçi vs gibi… Sektörün sağladığı istihdam sonucu, maliyenin çalışanların harcamalarından alacağı dolaylı vergiler (KDV, ÖTV gibi), sağlanacak teşviklerin çok üzerinde bir rakam tutar

Ahmet Kesgin, Ronald Grünberg, Timothy Grünberg ve Göksen Körezlioğlu tarafından kurulan Su Marine, 2007 yılında kişiye özel seçkin lüks yat tasarımı işine girmiştir.

* Bayrak sorununu çözersek çok sayıda yerli üretim, Türk bayraklı teknemiz olur. Türk bayrağından aldığımız vergilerle, insanları yabancı tekne almaya, dolaylı olarak Hollanda’daki, İtalya’daki, Fransa’daki işçiliği satın almaya özendiriyoruz.

su Marine ve Tanju Kalaycıoğlu imzalı çok sayıda tekne arasında klasik motor yatlar ve süper yelkenlilerin yanı sıra İstanbul Boğazı’nda çok sayıda işadamının ulaşımda kullandığı lobster türü tekneler de bulunuyor.

Mega yat inşasında Türkiye’nin, dünyanın en büyük ilk üç ya da dört üreticisinden biri olduğu söylenir. Gerçekten birçok tersanemiz çok uygun fiyatlarla çok kaliteli süper yat üretiyor. Süper yat üretiminin yanı sıra, yat tasarımcılarımız da, mega yat piyasasında değerli
“Türk yatçıları anlamakta güçlük çekiyoruz”
Su Marine’nin ortaklarından Ronald Grünberg, Göksen Kerezlioğlu ve Timothy Grünberg ile tasarımcı Tanju Kalaycıoğlu.
Ronald Grünberg, Göksen Körezlioğlu, Timhoty Grünberg, Ahmet Kesgin ve Tanju Kalaycıoğlu ile sohbet ediyoruz. Hem Türk yatçılarına hem de Ankara’ya önemli mesajlar veriyorlar. Söyledikleri şöyle:
“Ankara teşvik etse bu sektör uçar”
* Ankara’nın yat inşa sektörünü teşvik etmesi haline bu sektör uçar. Bunun için yapılması gerekenler de esasında belli. Öncelikle Türk Bayrağı’nı vergi aracı olmaktan kurtarmak gerekiyor. Yat imalatı, İstanbul, İzmir, Antalya gibi yerlerde olabiliyor. Bu bölgeler de bölgesel teşviklerden faydalanamıyor. O nedenle, sektöre yönelik özel teşvikler getirilebilir.
Esasen, Su Marine şirketinin kökleri 40 yıl öncesinde dayanır. Su Marine’in ortaklarından Ahmet Kesgin, bir aile geleneği olarak babasından öğrendiği yat üretimi işini Su Marine’e taşır ve geliştirir. Türkiye’nin en şık teknelerini üretmeleri ile ünlü olan Kesgin kardeşler, aynı zamanda ülkemizin ilk kompozit teknesini de üreten kişilerdir. Kaliteli işçiliği, üstün donanım özellikleri ve nitelikli üretim kapasitesiyle ön plana çıkan Su Marine, sıra dışı performansa ve tasarıma sahip yatlar yaratmaya odaklanmıştır.
Su Marine, bir prensip olarak, tüm ahşap, mobilya, paslanmaz çelik ve boya/cila işlerini kendi bünyesinde gerçekleştirir. Bu prensip, Su Marine yatlarının kalite ve güvenilirlik bakımından emsallerine göre çok üstün nitelikte olmasının temelini oluşturur.

En iyi özelliklerini ve ekibini kişiye özel yatlar üretmeye adayan Su Marine, geçmişten aldığı gücüyle de deniz olmadan yaşayamam diyenlere daha iyi bir yaşam seçeneği sunar.

Tasarladığı özel yatlarla deniz tutkunlarına yepyeni bir deneyim sunan Su Marine, emsallerinden farklı olarak, benzersiz bir “mükemmellik” yaklaşımı ile varlığını sürdürür. Gözler, Su Marine’nin yeni, baş döndürücü Yelkenli Tekne Koleksiyonunun ilk yatı Roxane’a çevrildi. Zarif iç ve dış tasarımı ile bu koleksiyon, en zor beğenen yelkenli tekne meraklılarını bile kendine çekiyor. İnsanı her açıdan memnun edecek bir cazibeye sahip olan son teknoloji ürünü süperyat Roxane, konuklarına eşsiz, benzersiz bir konfor ve keyif olanağı sunuyor. Roxane, bu eşsiz nitelikleri sayesinde, 2011 yılında Dünya Süperyat Ödülleri’nin finalistlerinden biri olma hakkını da kazanmıştır.                       odaklanmıştır. Teknelerin tasarımında, baştan sona, en iyi tasarımcılar, malzemeler, işçilik ve dünyaca tanınmış tedarikçiler kullanılır. Su Marine, Rémi Tessier gibi uluslararası takdire sahip iç tasarımcılarla çalışır.

Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bugün artık bulunmayan bir yaklaşımla yat üretimi yapan Su Marine, teknoloji, gelenek ve kaliteli işçiliği, dünyanın en iyi yatlarını tasarlamasını sağlayan bir vizyonla birleştirir.

 Su Marine, yaklaşık 60 kişilik güçlü bir ekibe sahiptir.

 – Yönetim ekibimizde; bir iç mimarın yanı sıra gemi inşa, makine ve endüstri mühendisleri yer almaktadır.

 – Üretim ekibimiz; üstün yetenekli zanaatkârlardan paslanmaz çelik ustalarına kadar tüm gerekli elemanları bünyesinde barındırır.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum yok

Cevap bırakın