th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> Sıfırdan Yeni Bir İş Kurmak İsteyenler İçin İpuçları - Girişimci Fikir
Loading...

Sıfırdan Yeni Bir İş Kurmak İsteyenler İçin İpuçları

Sıfırdan yepyeni bir iş mi kurmak istiyorsunuz? Öyleyse doğru adrestesiniz. Bu yazımızda sizler için sıfırdan iş kurmanın 18 adımını paylaşacağız.

Şimdi derin bir nefes alın, girişimcilik enerjinizi ortaya çıkarmaya hazır olun. Çünkü birazdan okuyacağınız şeyler kendi işinizi kurma yolunda ilk adımı atmanız ve bunu doğru zamanda yapmanız için sağlam bir itici güç olacak.

1. İş modelinizi tanımlayın ve müşteriyi bu tanımda ilk sıraya koymayı unutmayın.

İş modelinizin sizinle değil, müşteriye değer sunacağınız vizyonunuzla ilgili olduğunu asla unutmayın. Bir iş modelinin amacı müşteriyi elde etmek ve onu elinde tutabilmektir. Şirketler ürün ortaya çıkarmak için değil müşteri yaratmak için vardır.

2. Gözünüz pazardaki büyük müşterilerde ise sabırlı olun.

En büyük olanı ele geçirmek zaman ister. Oltayı atar, nazikçe suyun altında sallarsınız ama büyük balığı yakalamak çoğu zaman saatlerinizi alır. Aynısı hedeflediğiniz on büyük müşteri için de geçerli. Faaliyet gösterdiğiniz pazarı çok iyi tanıyan ve işinize ya da ürünlerinize güveni tam olan stratejik müşteriler bulabildiğiniz takdirde başınıza devlet kuşu konmuş demektir. Ama unutmayın bu birkaç günde ya da birkaç ayda başarabileceğiniz bir şey değil.

3. Sizden farklı olan insanlarla çekirdek bir ekip kurun ve en iyi çalışma ekibini işe aldığınızdan emin olun.

İşler zorlu bir hal almaya başladığı zaman, çevrenizde sorumluluk sahibi ve güvenilir insanlara her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyacaksınız. Sizi tamamlayan, zayıf yönlerinizi telafi edebilen ve size bambaşka bakış açıları sunan insanlar bulun. Size bazı konularda meydan okumaları için onları yüreklendirin.

Çalışanlarınızın maliyeti konusunda cimri davranmayın. Bu konuda Vehbi KOÇ’un şu sözünü aklınızdan çıkarmayın: “İyi eleman seç, iyi para ver. Çünkü kötü eleman sana pahalıya mal olur.” Ama saf da olmayın. Verebileceğiniz maaşları önerin ve bunun neden böyle olduğunu açıklayın. Eğer ileride daha iyi kazanmalarını sağlayacaksınız onlara bunu söyleyin. Eğer böyle olmayacaksa bu konuda da dürüst davranın. Çünkü hiç kimse sırf para yüzünden çok büyük bir fırsatı elinden kaçırmak istemeyecektir.

4. Kendi şansınızı kendiniz yaratın.

Elbette herkes şanslarının bütünüyle kötü gittiği zamanlar yaşıyor fakat burada esas olan kişinin bu kötü şansı kendi lehine nasıl çevireceğini bilmesidir. Diğer bir deyişle, karşı karşıya kaldığınız bir talihsizliği ve krizi fırsata dönüştürebilmeyi öğrenmeniz gerek. Bu noktada çevrenizdeki fırsatları bulmak için kendi şansınızı kendiniz yaratabilmelisiniz. Hayatınızda olan iyi şeyleri düşünün ve her yeni günü biraz daha iyi hale getirmenin yollarını arayın.

5. Yetki vermekten çenkinmeyin.

Kontrol delileri, mükemmelliyetçi ya da takıntılı kişiler tüm işleri kendileri yapmaya çalışırlar ve yetki vermekten çekinirler. Ancak girişimcilik hayatında yerinizde saymak istemiyorsanız yetki vermek zorundasınız. Üzerinizdeki sorumlulukların bazılarını başkalarına devrederek daha önemli işler için daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

6. Müşteri bulmadan maaşlı işinizi bırakmayın.

Ayakları yere basan sağlam bir müşterisi olmayan bir şirket nasıl var olabilir ki?  Sıfırdan kurduğunuz işi tam zamanlı işinize dönüştürmeden önce hedeflediğiniz o büyük müşteriyi ya da işinize yarar sayıda ve uzun vadede size bağlı kalacak bir dizi küçük müşteriyi kazanmış olduğunuzdan emin olun.

7. Zorlukların üstesinden ne şekilde gelebileceğinizi bulmaya çalışın.

Engellerden kaçamıyorsanız kendinizi onlarla mücadele etmek için hazırlamalısınız. Birçoğumuz çözümü zor problemlerle mutlaka karşı karşıya kalmışızdır. Bu tür problemler için devreye alınabilecek en iyi yöntem problemi yönetilebilir küçük parçalara bölmektir. Diğer bir yöntem ise arkadaşlarınız, meslektaşlarınız ve ailenizle problem hakkında konuşmaktır. Böylelikle sizin dışınızdaki pek çok kişinin de daha önce sizinki ile benzer durumların içine düştüğüne, bu süreçte öğrendikleri şeyleri sizinle memnuniyetle paylaştıklarına tanık olacak, hatta biraz şaşıracaksınız bile.

8. Para yönetimi hakkında kendinizi geliştirin.

Kendi işinizi hızlı ve temkinli şekilde kurmak istiyorsanız öncesinde bilanço tablonuzu toparladığınızdan ve kötü günler için yeteri kadar para biriktirmiş olduğunuzdan emin olun. Paranızın nereden geldiğini ve nerelere harcadığınızı çok iyi bilin. Günümüzde birçok yeni girişim şirketi başarısızlığa uğruyor çünkü çoğu zaman başarısızlıklarını finanse edecek yeterli paraya sahip olmuyorlar.

9. Gitmeniz gerekmediği zamanlarda bile bankaya gitmeye özen gösterin.

Açken herhangi bir süper markete gittiğinizde ihtiyacınız olandan daha fazla şeyi almak için arzu duyarsınız. Aynı şekilde paranız olmadan bankaya gitmek de sizi savunmasız bir pozisyona sokabilir. İleride karşılaşabileceğiniz kötü durumlardan sakınmak için önceden bir bankaya giderek alabileğiniz kredi türlerini ve şartların neler olduğunu öğrenin. Bu sayede, potansiyel bir ekonomik kriz öncesi kendinizi güvenceye almış olursunuz.

10. Kendinize bir mentor edinin.

Hiçbir şey, sizin göremediğiniz ya da görmezden geldiğiniz şeyleri size faydalı bir perspektiften gösteren biri kadar kıymetli olamaz. Çünkü unutmayın ki mentorlar, aynı zamanda sizi maliyetli hatalar yapmaktan ve tecrübelerinizi acılı şekilde edinmekten koruyan kişilerdir.

11. Elde ettiğiniz tüm başarı ve başarısızlıklardan bir şeyler öğrenin.

Girişimcilik, 100 metrelik bir koşu yarışından öte hayat boyu süren bir maratondur. O yüzden her gün yeni bir şeyler öğrenerek yolculuğun tadını çıkarın. Bu sayede elinizde, karşınıza çıkan güçlüklerle mücadele ederken kullanabileceğiniz çok daha fazla şey olacaktır.

12. İşe aldığınız kişilere yatırım yapın.

Tatil günleri, özel dinlenme saatleri, özel ikramiyeler, kariyer fırsatları ve mentorluk gibi çalışan memnuniyetini artırıcı birtakım yöntemler deneyin. Çünkü potansiyel çalışanlarınız iş teklifinizi kabul etmeden önce işin hem ‘maddi’ hem de ‘manevi’ yönlerini değerlendirecektir. Çalışanlarınıza yatırım yapın. Unutmayın, şirketiniz büyüme sağladıkça bu büyüme için en fazla geri dönüş yaratacak olan yatırım çalışanlarınız üzerinde yaptığınız yatırım olacaktır.

13. İş planınızı basit tutun.

İş planınızı basit tutmaya özen gösterin. Takip edilmesi, hayata geçirilmesi ve gerektiğinde değiştirilebilmesi kolay olsun. İş planınızdaki esneklik her şeyden çok daha önemli. İş planınızı işinizi kurma sürecinde rehber olarak kullanın.

14. Paraşüt pazarlamacı yerine daha çok bir çiftçi gibi hareket edin.

Paraşüt pazarlamacı aniden belirir ve geldiği yerde sadece kısa bir süreliğine kalır. Öbür taraftan çiftçi ise farklı zamanlarda olgunlaşacak farklı tohumlar eker ve sürekli mahsullerini toplar. Diğer bir deyişle, uygun şekilde yetiştirilmiş ürünler (yani müşteriler) hayatı boyunca çiftçinin yaşamını sürdürmesini sağlar. Siz de müşterilerinizi yaşlılığınızda dahi sizin müşteriniz kalacak şekilde oluşturmaya çalışın.

15. İş planınızı daha uzun süre ayakta kalabilmesi için belli zamanlarda yeniden gözden geçirin.

Batmakta olan bir gemide kalmak ya da yeni bir gemi bulup yol almak arasında bir tercih yapmak zorunda kalsaydınız, tercihiniz çok büyük ihtimalle hayatta kalması için iş planınızı yeniden gözden geçirmek olurdu. Örneğin, bir internet sayfanız varsa online aylık bir gazete çıkarmaya başlayabilirsiniz. Zaten elinizde böyle bir gazete varsa ve popüler olmaya başladıysa, içerik oluşturma sürecini müşterilerinize ya da sektördeki tedarikçilerinize açabilirsiniz. Burada önemli olan müşterilerinizin şirketinizin sunduğu şeyleri değerli bulmasını sağlayacak yenilikçi şeyler ortaya koyabilmektir.

16. Çok çalışmaya hazırlıklı olun.

Parkta uzun yürüyüşlere çıktığınız, deniz kıyısında deniz kabukları topladığınız ya da akşamları saatlerce televizyon izlediğiniz günleri hatırlayın. Böyle günler bir daha geri gelmemek üzere gidebilir. Çünkü yeni bir iş kurmak çok büyük bir iş yükünü de beraberinde getirecektir. Sakın hızlı yollardan para kazanmak umuduyla böylesi bir işe girişmeyin. Bu süreçte çalışırken size çalıştığınızı hissettirmeyecek denli işinize duyduğunuz tutku tek motivasyonunuz olsun.

17. Odağınızı koruyun ve ortaya çıkardığınız şey heyecan verici olsun.

İnsanlar aynı şeyler görmekten o kadar sıkıldı ki, eskisine oranla yeni ürünler karşısında daha az heyecan duyar hale geldiler. Fakat siz, ürünleriniz satılır hale gelene dek odağınızı korumalı ve ortaya heyecan verici şeyler çıkarmak için duyduğunuz hevesi hiç kaybetmemelisiniz. Çünkü, birileri sizin ortaya koyduğunuz değer karşısında heyecan duyduğunda şirketiniz eninde sonunda fark edilecek ve pazarın önemli bir aktörüne dönüşecektir.

18. Bildiğiniz yolda yürüyün.

Eğer atıştırmalıklarda iyiyseniz neden bilgisayar işine giresiniz ki? Neyi iyi yapıyorsanız onun üzerinde çalışmaya devam edin. Şirketinizin en güçlü kaslarının sizin en iyi yaptığınız şeylerden oluşmasına özen gösterin.

Elbette, yeni bir iş kurarken dikkate alınması gereken çok daha fazla şey var fakat burada bahsedilen tavsiyelerden birçoğuna uyduğunuz takdirde başarının çok da uzağınızda olmadığını anlayacaksınız.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum yok

Cevap bırakın