th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> KİTAP YAZMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER - Girişimci Fikir
Loading...

KİTAP YAZMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Kitap bastırmak için uzun araştırmalar  yapmış  basım  için hala matbaa ve sponsor  arayışında olan biri  olarak sizlerle yaşadığım deneyimleri  paylaşmak istiyorum.

Hangi yayınevi olursa olsun, istediğiniz yayınevine kitap dosyasını gönderebilirsiniz. Bunun önünde bir engel yok. Ancak birçok yayınevi program yoğunluğundan gelen dosyaların kontrolünü zamana yayıyor. Haliyle sabır gerektiren bir bekleme sürecine hazır olacaksınız. Kitabımı nasıl yayımlarım, diye sorduğumuz . Can Yayınları, Doğan Kitap, Everest, Kırmızı Kedi, Notos, OkuyanUs, Sel ve diğer bütün yayınevleri posta veya e-posta ile,  Gönderirken, kendi özgeçmişiniz ve dosyanızın içeriği hakkında kısa bir bilgi bölümü de ilave ederseniz, süreci hızlandıracaksınız demektir. Bu sayede, dosyanın türü veya içeriği hakkında bilgi sahibi olan yayınevi, kısa sürede olumlu veya olumsuz geri dönüş yapacaktır. Olumsuzsa başka bir yayınevinde şansınızı deneyeceksiniz, olumluysa bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

İlknur Özdemir (Kırmızı Kedi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni)“Kırmızı Kedi Yayınevi olarak hiç bilimkurgu türünde kitap yayımlamadık ve yayımlamayacağız gibi görünüyor. Haliyle bize gelen yeni yazar adayının dosyası bilim kurgu olursa, en baştan eleniyor.”

Sırma Köksal (Everest Yayınları Genel Yayın Yönetmeni): “Edebiyatta uzmanlaşmış bir yayınevi, kişisel gelişimle ilgili bir dosyayı okuma gereği görmez. Bu nedenle başvurduğunuz yayınevinin yayın çizgisini dikkatle inceleyin. Yayınevinin etkin politik görüşü de önemli. Sözgelimi, dini eğilimleri güçlü bir yayınevine ateizm üzerine övgü dolu metinler göndermeniz zaman kaybı. Dosyanız sadece göz atılarak reddedilir.

2000’li yılların başında yüzlerce yeni yazar çıkmıştı karşımıza. Yıl sonu bilançosunda 200 küsur tane ilk roman vardı. Yayınevlerine sorduğumuzda, gelen dosya sayısıyla yayımlanmaya değer dosya sayısı arasında korkutucu bir fark olduğu yönünde cevaplar aldık. Doğan Kitap, Everest, Sel, Can Yayınları, Kırmızı Kedi, OkuyanUs… yıllık ortalama 300-400 kitap dosyası okuduklarını fakat bunlardan yayımlanmaya değer dosya sayısının iki elin parmaklarını geçmediğini belirtiyor. Güzel bir Türkçe: Kaleme aldığınız metinlerde kullandığınız Türkçeye, dile özel hassasiyet göstermeniz gerekiyor. İyi bir Türkçe ile yazılmış her eser, editörlerin dikkatini çekiyor.

Bakın Can Yayınları Türkçe Yayınlar Editörü ve Yazar Faruk Duman durum hakkında neler öneriyor: “Gönderilen dosyanın Can Yayınları tarafından yayımlanıp yayımlanmaması konusunda tek bir kriter yok. İmkânımız sınırlı. Yani birini basmak diğerini basamamak anlamına geliyor. Seçtiğimiz kitaplar genellikle, bizim okur olarak okuduğumuz, okuyacağımız, okumak istediklerimiz oluyor. Yani biraz okuma zevki, dil beğenisi bugüne kadar edindiğimiz birikimden yararlanarak kurgu başarısı, anlatımı, dili üzerine kriter belirlemekte ‘iyi bir okur’dan hiçbir farkımız yok.”

İyi kurgu: Bilhassa roman, öykü ve benzeri kurmacaya dayalı türler için olay kurgusu iyi oluşturulmalı. Fahiş mantık hatası olmadığı müddetçe yayınevleri editöryal yardımla bu sorunları giderecektir.

kitap yazmak için ile ilgili görsel sonucu

Bunları da beğenebilirsin

Yorumlar (2)

Cevap bırakın