th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> Güçlü Bir Network oluşturmak İçin ipuçları - Girişimci Fikir
Loading...

Güçlü Bir Network oluşturmak İçin ipuçları

İş hayatına hoş geldiniz. Mevcut görevlerinizin ve yüksek performansın yanında artık etkin bir ilişki ağı kurmak (network) gibi bir göreviniz de var.Teknolojinin zirve yaptığı bir dönemdeyiz. Sosyal medya hesaplarımızla, farklı kontaklar ile birbirimize bağlıyız. Ancak bu bağın ne kadar güçlü olduğu tanıdıklarımızın, arkadaşlarımızın ne kadar çok olduğu ile ilgili değil, üzerinde çalışılmış, düşünülmüş ve yatırım yapılmış bir ortak geçmişe dayanmasıyla ilgili. İşte bu yazımda size “networking nasıl yapılır” konusunda birkaç ipucu vereceğim. Kariyer basamaklarını tırmanırken size yardımcı olacağına inanıyorum.İletişim ağınızı belirleyin

Size akıl verebilecek mentorlarınız kim? Doğru soruları size sorarak yol planı yapmanızı sağlayacak koçlar kim? Bilgi kaynağı olan öğretmenleriniz kim? Sizi başkalarına bağlayabilecek olan bağlayıcılar kim? Sizi organizasyon içinde ve dışında başkalarına anlatabilecek sponsorlarınız kim? Ortak projeye gönül rahatlığıyla imza atabileceğiniz partnerlarınız kim?

Farklılıkları kapatmak için bir plan yapın

Yukarıda yer verdiğim tüm noktalar için en az bir veya iki kişiyi sayabiliyor olmalısınız. Eğer sayamıyorsanız farkı kapatmanın zamanı gelmiş demektir.

En tecrübeli profesyoneller bile “network” oluşturmayı göz korkutucu buluyor. Bir kişiye yaklaşmak ve konuşmaktan korkmak pek çok insanın geri adım atmasına neden oluyor. İnsan kaynakları ve danışmanlık şirketi Randstad’ın açıklamalarına göre,“network” oluşturmak ve sahip olunan tüm ağları etkin bir şekilde kullanmak doğru hazırlanmayla mümkün.

Etkinliklerde, toplantılarda ve çeşitli iş organizasyonlarında sahip olunan bağlantıların kullanılması veya katılım sağlanan etkinliklerde “network” oluşturulması günümüz iş yaşamında büyük önem taşıyor.

“Network oluşturmak kariyer beklentilerinizi geliştirmenize, güven artışı yaşamanıza ve çalıştığınız sektörü daha iyi anlamanıza yardımcı olur. “Networking”de başarılı olmak için daima kendine güvenen, dışa dönük biri olmak zorunda değilsiniz. Hazır olmanız yeterli” şeklinde konuşan Randstad Türkiye ve Yunanistan Yönetici Direktörü Leigh Ostergard, bu hazırlıkta izlenmesi gereken 5 adımı sıraladı.

İşte Başarılı Bir İş Ağı Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Öneri

  1. Önceden planlayın: Kendinizi tanıtmanın kısa ve gayrı resmi bir yolunu prova edin. Şirketinizdeki mevcut rolünüzü açıkça ve kısaca tanımlamak için kendinizi 45 saniyeyle sınırlayın.
  2. Tanıdığınız kişilerle başlayın: Çalıştığınız sektörde ve kendi alanınızda iletişim kurabileceğiniz arkadaşlarınıza, aynı üniversitede okuduğunuz kişilere ve eski meslektaşlarınıza yaklaşın. Bu şekilde yeni kişilerle tanışabilir, ortak arkadaşlarınız tarafından tanıtılmanın rahatlığını yaşarsınız.
  3. Kişisel gündeminizi arka plana alın: Unutmayın ki başarılı iş profesyonelleri genellikle kendi tecrübeleri ve isteklerini paylaşmadan önce, genel gündemle ilgili tavsiyelerde bulunuyorlar.
  4. Herkesi cezbetmeye çalışmayın: Bir etkinlikte veya toplantıda odada bulunan herkesi cezbetmeye çalışmayın. Bunun yerine birkaç önemli ve etkili kişiyle uyum kurmaya odaklanın ve uzun sohbetleri kıvılcımlamak için özenli sorular sorun.
  5. İş ağlarınızı koruyun: Bir organizasyondan yeni kontaklarla ayrılmayı başardıysanız, 1-2 gün sonra e-posta veya Linkedin bağlantı isteğiyle onlarla irtibatta kalın.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum yok

Cevap bırakın