th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> Bayilik (FRANCHISE) Nedir,Nasıl Alınır Faydaları Nelerdir - Girişimci Fikir
Loading...

Bayilik (FRANCHISE) Nedir,Nasıl Alınır Faydaları Nelerdir

Bayilik (franchise) bir sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul ve sınırlar içinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin ve destek sağlayarak, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistem ve markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli ve sürekli bir iş ilişkisidir.

Bayilik almak başarıya ulaşmanın kestirme yoludur.Bayilik almak başarıya ulaşmanın kestirme yoludur.İş kurmak denildiğinde birçok insanın aklına bayilik almak gelir çünkü insanlar bayilik almanın başarıya ulaşmanın kestirme yolu olduğunu düşünür. Gerçeklik payı olsa da bütün franchiseları aynı kefeye koymak doğru değildir ve ayrıca herkes bayilik alamaz.Franchise, bayilik ile ilgili görsel sonucu

Bayilik almak gibi bir düşünceniz mi var? O zaman bayilik almanın avantajları ve dezavantajlarını anlatan ayrıca karar vermenize yardımcı olacak bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

bayilik franchise ile ilgili görsel sonucu

Bayilik almanın avantajları

Düşük başarısızlık oranı: Bayilik aldığınızda başarılı olan yerleşik ve oturmuş bir konsepti almış olursunuz. İstatistikler gösteriyor ki franchise alanların başarı şansı bağımsız işletme kuranlara göre daha yüksektir. Bağımsız işletmelerin %70-80’i kritik olan ilk birkaç senede hayatta kalamazken franchise alanların %80’i hayatta kalmayı başarır.

Başlangıçta ve sonrasında alınan yardımlar: İşletmenizi kurarken ve kurduktan sonraki süreçte yardım alırsınız. Aslına bakacak olursanız franchiseların çoğu anahtar teslim işlerdir. Franchise aldığınızda başlamak için ihtiyacınız olan ekipmanları, malzemeleri ve talimatları veya eğitimleri de alırsınız. Birçok durumda yönetim ve pazarlama faaliyetlerine yardımcı olacak eğitimler devam eder. Örneğin ana firmanın ulusal pazarlama kampanyalarından yararlanırsınız.

Satın alma gücü: Bayilik aldığınızda ana firmanın satın alma gücünden yararlanırsınız. Bağımsız işletmeler envanter ve malzemelere daha çok para öder.

Star gücü: İyi bilinen franchiseların çoğu ulusal marka bilinirliğine sahip olur. Bayilik almak sabit müşterileri olan bir işletmeyi almaya benzer.

İş kurmak denildiğinde birçok insanın aklına bayilik almak gelir çünkü insanlar bayilik almanın başarıya ulaşmanın kestirme yolu olduğunu düşünür. Gerçeklik payı olsa da bütün franchiseları aynı kefeye koymak doğru değildir ve ayrıca herkes bayilik alamaz. Bayilik almak gibi bir düşünceniz mi var? O zaman bayilik almanın avantajları ve dezavantajlarını anlatan ayrıca karar vermenize yardımcı olacak bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Bayilik almanın avantajları – dezavantajları

Düşük başarısızlık oranı: Bayilik aldığınızda başarılı olan yerleşik ve oturmuş bir konsepti almış olursunuz. İstatistikler gösteriyor ki franchise alanların başarı şansı bağımsız işletme kuranlara göre daha yüksektir. Bağımsız işletmelerin %70-80’i kritik olan ilk birkaç senede hayatta kalamazken franchise alanların %80’i hayatta kalmayı başarır.

Başlangıçta ve sonrasında alınan yardımlar: İşletmenizi kurarken ve kurduktan sonraki süreçte yardım alırsınız. Aslına bakacak olursanız franchiseların çoğu anahtar teslim işlerdir. Franchise aldığınızda başlamak için ihtiyacınız olan ekipmanları, malzemeleri ve talimatları veya eğitimleri de alırsınız. Birçok durumda yönetim ve pazarlama faaliyetlerine yardımcı olacak eğitimler devam eder. Örneğin ana firmanın ulusal pazarlama kampanyalarından yararlanırsınız. Satın alma gücü: Bayilik aldığınızda ana firmanın satın alma gücünden yararlanırsınız. Bağımsız işletmeler envanter ve malzemelere daha çok para öder.Star gücü: İyi bilinen franchiseların çoğu ulusal marka bilinirliğine sahip olur. Bayilik almak sabit müşterileri olan bir işletmeyi almaya benzer.Yüksek kar marjı: Firmaya göre değişmekle birlikte bayilik almak son derece karlıdır.Ya sev ya terk et: Franchise almanın en büyük dezavantajı ana firmanın dediklerini yapmak zorunda olmanızdır. Bayi olarak bu şovu yönetecek olan siz olmazsınız ve bazı firmaların kontrol dereceleri o kadar yüksektir ki bu size eziyet gibi gelir.

Sürekli masraflar: İmtiyaz bedelinin ve telif ücretinin yanında işletme gelirinin belli bir yüzdesini de her ay ana firmaya ödemek zorundasınızdır. Ana firma reklam masrafları gibi sağladığı hizmetlere karşılık da ek ücretler isteyebilir.Süreli destek: Franchise veren bütün firmaların hepsi aynı ölçüde destek vermez. Bazıları sadece başlangıç faaliyetlerine destek verir ve geri kalan her şeyi sizin halletmeniz gerekir. Diğerleri de sürekli eğitim ve destek vereceklerini söylerler ama işin peşini bırakırlar.Masraf: İyi bilinen bir franchise almak oldukça pahalıdır. Ancak böyle bir karar verdiyseniz çuvalla para harcamalı veya gerekli finansmanı ayarlamalısınız.

Yüksek kar marjı: Firmaya göre değişmekle birlikte bayilik almak son derece karlıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum yok

Cevap bırakın