th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> Avm’de Stant Açarak para kazanın - Girişimci Fikir
Loading...

Avm’de Stant Açarak para kazanın

Eğer az sermaye ile iş kurmak konusunda kara kara düşünüyorsanız sizin için bir önerimiz var. AVM koridorunda bulunan küçük bir stant sahibi olarak kendinize yepyeni bir iş kurabilirsiniz. 1970’li yıllardan beri uygulanan bu fikir, oldukça kazançlı olmalı ki günümüzde halen varlığını sürdürüyor değil mi?
Küçük ölçekli bir iş olan AVM stantları, başlangıç için ideal bir iş sayılabilir. Dükkan açmaya göre maliyeti oldukça düşük olan stant fikri size hitap edebilir. Ancak her stant size kar getirecek diye bir kaide yoktur. Burada sizin yine girişimciliğinizi konuşturmanız gerekir.
AVM’de stant açmayı düşünüyorsanız işe girişmeden önce cevabını bulmanız gereken pek çok soru var. Öncelikle bur sorulara cevap bulun ve sonra işe girişin.
Stantta Satılabilecek Ürünler
Bir AVM standında ürün satmayı düşünüyorsanız küçük ve az yer kaplayan ancak çok tüketilen bir ürün seçmelisiniz. Mesela içecekler, waffle, kumpir, dondurma gibi gıda ürünleri ya da takı, aksesuar, teknolojik aksesuarlar gibi ürünleri değerlendirebilirsiniz. Ancak ürün çeşitliliği çok fazla olan bir alana yönelmeyin. Binlerce çeşit ürün varken siz müşteriye yüzlerce çeşit sunsanız bile müşteri aradığını bulamayabilir. Bu yüzden az çeşitli yüksek tüketim ürünlerine yönelin. AVM’de bulunan diğer stantlara da mutlaka göz gezdirin.
AVM Seçimi
Her AVM kalabalık olacak diye bir kaide yok. Bu yüzden AVM seçimi de oldukça önemlidir. AVM özellikleri, alışveriş merkezini en çok ziyaret eden kesim, burada en çok satılan ürünler, fiziki konum gibi pek çok etkeni araştırmalısınız. Mesela sineması yoğun ilgi gören bir AVM’de içecek ya da mısır standı açabilirken, çocukların ziyaret ettiği bir AVM’de şekerleme ya da balon standı açabilirsiniz. Bu gibi özelliklere mutlaka dikkat edin. Müşteri trafiği yoğun olan yerleri tercih etmeye çalışın.
Ürün Tedarikçisi
Stant açmak istediğiniz ürünün tedarikçileri ile iletişim kurun ve mutlaka numuneleri inceleyin. Kalite standardı belirleyin ve mutlaka bir çizginiz olsun.
Stant Kirası
AVM’lerde stant kiraları dolar üzerinden ödenmektedir. Eğer İstanbul’un en işlek AVM’de stant açmak istiyorsanız 3 bin doları gözden çıkarmalısınız. Ancak unutmayın bu tavan fiyat ortalama olarak ise bin, bin beş yüz dolar stant kirası ödemeniz gerekebilir.
Maliyet Hesabı
Fikir aşaması tamamsa artık maliyetleri hesaplayarak, fikrinizi hayata geçirmeye çalışın. Sermayeniz yoksa finansal kaynaklar ve kredi kurumlarınız araştırın. Eğer iş planınız hazırsa kredi kullanmanız da oldukça kolay hale gelecektir. İşinizi kurmaya karar verdiniz ve sermaye de edindiyseniz ruhsat ve izinleri alarak işe başlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum yok

Cevap bırakın