th, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0"> Askıda Ne Var üniversitelilere umut oluyor - Girişimci Fikir
Loading...

Askıda Ne Var üniversitelilere umut oluyor

Osmanlılardan bugüne gelen “askıda” geleneği, toplumdaki paylaşım duygusunu geliştirmek amacıyla belediyeler ve bazı şirketler tarafından sürdürülse de bu kültürün gelecek nesillere aktarılması konusunda başarılı olunduğunu söylemek zor. Ancak iki gönüllü girişimci Oğuzhan Canım ve Abdülkadir Kıvrak tarafından üniversite öğrencilerine karşılıksız yemek ve hizmet amacıyla hayata geçirilen Askidanevar.com, bu anlamda dikkat çekici bir adım atıyor.

Odağına üniversite öğrencilerini alan bir sosyal sorumluluk projesi olan “Askıda Ne Var?” işletme sahiplerinin yanı sıra müşterilerin de katkı yapabilmesine imkan sağlıyor. Sistem, projeye katılan restoranlarda yemek yiyen müşterilerin ekstra sipariş vererek bunların fişlerini askıya asmalarına dayanıyor.

Üniversite öğrencileri ise kimliğini ibraz ettikten sonra restoran girişindeki fişi alarak ücretsiz şekilde yemek yiyebiliyor. Sadece üniversite öğrencilerinin faydalanabildiği projede, öğrenimlerinde desteğe ihtiyaç duyan gençlere toplumun her kesiminin destek olması hedefleniyor.

Kurum ve şirketlerin de katılabildiği Askıda Ne Var projesine sponsor olarak destek vermek de mümkün. Henüz sponsoru bulunmayan projeye tanıtım ve organizasyonda etkin rol oynayabilecek şirketler, Askıda Ne Var’ın resmi internet sitesi aracılığıyla iletişime geçebilirler. Buna ek olarak öğrencilerin yemek ihtiyacını karşılamak isteyen kişi veya firmalar da yine aynı şekilde resmi site üzerinden projeye dahil olabiliyor.

Şu an için İstanbul, Ankara, Bursa ve Bolu illerini kapsayan projeye katılmak isteyen restoran ve kafelerin ise bazı kriterlere uygun olması gerekiyor. Zira bu işletmelerin üye firma kategorisinde yer alabilmeleri için üniversiteye sahip bir şehirde ve öğrencilerin yoğun olduğu bir yerde faaliyet göstermeleri, yeterli marka bilinirliği, güvenilirliği ve iş deneyimi gibi şartları karşılayacak nitelikte olmaları bekleniyor.

Askıda Nedir

Askidanevar.com üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek sağlamak için tasarlanmış bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje kapsamında gönüllüler askidanevar.com üyesi restoranlarda yemek siparişi verirken istedikleri sayıda ürünü de askıya bırakabilirler. Askıda bırakılan ürünleri sadece üniversite öğrencileri kimliğini ibraz ederek hiçbir ücret ödemeden alabilir. Kısacası askıda; sosyal sorumluluk sahibi kişi ve kurumların yemedikleri yemeğin parasını vererek üniversite öğrencilerine yemek ısmarlamasıdır.

Amacımız ve Yararları

Türkiye’deki kriz ortamında maddi gelirleri olmayan ve ailelerinin desteğiyle öğrenim hayatına devam eden üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek imkânı sunulmasıdır. Öğrencilere yardım etmek isteyen kişi ve kurumların kolayca yardımlarını aktarabilecekleri bir sistemdir. Toplumun unutulmuş gelenek ve göreneklerinin tekrar hatırlanmasını sağlamak, toplumun vicdani değerleri ile üniversite öğrencilerine küçük bir katkıda bulunmaktır.

  • Günümüzde birçok sosyal yardımlaşma grubu temel ihtiyaçları sahiplerine ulaştırmaya çalıştırmaktadır. Karışık organizasyon yapıları, yeterli şeffaflık ve bilinirlik taşımadığından sosyal yardımlaşma boyutunda yeni bir model gerekliliği ortaya çıkmıştır.

  • Eski bir ananeyi yaşatmak toplumun tarih ile olan köklerini güçlendirecektir.

  • Bu organizasyonlar toplum içerisinde farklı gruplar arası müşterekler oluşturmaktadır.

  • Farklı gelir seviyelerinin birbirinden haberdar olmasını sağlamaktadır.

  • Sosyal sorumluluk sahibi kişi ve kurumların diledikleri yardımları kolaylıkla yapmasını sağlamaktadır.

  • Örnek bir medeniyetin gelişimine katkı sağlamaktadır

  • Gelecek nesillere paylaşımcı bir karakter aşılayacaktır.

  • Kurumlar ve kişiler üzerlerine düşen sosyal sorumluluklarını gerçekleştirmiş olacaktır.

  • Hibeyi yapan kurum ya da kişinin sosyal sorumluluğu diğer kurum ya da kişilere örnek olacaktır.

Askidanevar.com tek amacı üniversite öğrencilerine karşılıksız yemek ve hizmet sağlamak olan bir sosyal sorumluluk projesidir. İlham kaynağını eski bir gelenek olan “askıda” uygulamasından almıştır. Askidanevar.com hiçbir kâr amacı gütmeyen iki gönüllünün kişisel çabaları ile oluşturulmuştur.

İki gönüllünün çabasıyla başlayan bu proje; toplumun paylaşımcı yapısı ve vicdani değerleri göz önüne alındığında domino etkisi gösterecek ve ile ileriki dönemlerde daha fazla öğrencinin ücretsiz yemek yiyebilmesini sağlayacaktır.

Proje Organizatörü

Oğuzhan Canım

Oğuzhan Canım, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olmuştur. Üniversite öğrencisiyken Work And Travel programı kapsamında ABD’ye giderek 4 ay süreyle çalışmıştır. Aynı zamanda büyük ilgi duyduğu pazarlama ve marka konuları üzerine birçok sertifikalı eğitime katılmıştır. Mezuniyetinin ardından sosyal girişimcilik ile ilgilenmeye başlayan Oğuzhan Canım, üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek, kıyafet, tiyatro bileti ve konser bileti dağıtan Askıda Ne Var’ı kurmuştur. Hayata geçirdiği bu girişimle; Haliç Üniversitesi Yılın En İyi Sosyal Girişimi 2013 ve Bilgi Üniversitesi Genç Sosyal Girişimciler 2013 ödüllerini almıştır.

İş hayatına yurtdışı eğitim danışmanlık sektöründe başlayan Oğuzhan Canım, ABD’de ve İngiltere’de marka müdürü olarak çalışmıştır. Kazandığı yurtdışı organizasyon ve pazarlama tecrübesiyle Adore Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlık şirketini kurmuş ve pek çok üniversite öğrencisinin yurtdışında eğitim almasını sağlamıştır. Tecrübelerine kurumsal markaları eklemek için kariyerine Saat ve Saat A.Ş’de marka müdürü olarak devam etmiş, Diesel ve DKNY gibi en büyük moda markalarını yönetmiştir. Ardından Ahtapot Sosyal Medya Ajansı’nın kurmuş ve halen kurucu ortak olarak iş hayatına devam etmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum yok

Cevap bırakın